Candidate Committees that have not filed the 2016 Year End Report of Receipts and Expenditures

This report includes documents processed through 11:04 pm, January 21, 2017.

INDEX

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
A
Candidate Committee Name Office Sought District Party
Abrahamson, Brian Brian Abrahamson for SenateSenate22DFL
Aho, Beverly, J Beverly Aho for Judge 2014District Court 4-61N/A
Albright, Tony Elect Albright (Tony) CommitteeHouse55BRPM
Allen, Susan, L Susan Allen for 62B CampaignHouse62BDFL
Amorosia, Dale Amorosia (Dale) for State SenateSenate25DFL
Amorosia, Dale Amorosia (Dale) for State HouseHouse25ADFL
Anderson, Jody, W Jody Anderson for HouseHouse39ADFL
Anderson, Mark, T Mark Anderson for MN Representative CommitteeHouse 9ARPM
Anderson, Merrill Merrill Anderson Campaign CommitteeGovernorRPM
Anderson, Paul Paul Anderson for SenateSenate44RPM
Anderson, Rae Hart Volunteers for Rae Hart Anderson for MN Senate 30Senate30RPM
Anderson, Sarah, L Anderson (Sarah) Volunteer CommitteeHouse44ARPM
Anderson, Sharon Sharon Anderson Volunteer CommitteeAttorney GeneralRPM
Anderson, Sheldon Sheldon Anderson for HouseHouse32BRPM
Anselmo, Dario Arthur Anselmo (Dario) for HouseHouse49ARPM
Anzelc, Tom People for Tom AnzelcHouse 5BDFL
Applebaum, Jon Jon Applebaum For RepresentativeHouse44BDFL
Archer, Tony Mark Friends of Tony ArcherHouse28BDFL
Atkins, Joe Atkins (Joe) for State RepresentativeHouse52BDFL
Austinson, John Wayne John Wayne Austinson for State RepresentativeHouse26BDFL

Back to Index

B
Candidate Committee Name Office Sought District Party
Backer, Jay Volunteers for Jay BackerHouse20ARPM
Backer, Jeff Jr Citizens for Jeff Backer Jr HouseHouse12ARPM
Bacon, Pat Bacon (Pat) for MN HouseHouse23ADFL
Bader, Denise Robert Denise Bader for State HouseHouse33BDFL
Bahner, Kristin Kristin Bahner for State RepresentativeHouse34BDFL
Bahr, Calvin (Cal), K Friends of Freedom (Calvin K Bahr)House31BRPM
Baird, Ian Ian Baird for State SenateSenate64RPM
Baker, David (Dave) Baker (Dave) for HouseHouse17BRPM
Baker, Jonathan (Jack), E Jack Baker District 25 SenateSenate25RPM
Bakk, Thomas (Tom), M Bakk (Thomas) for SenateSenate 3DFL
Bakk, Thomas, M (Thomas) Bakk-Minnesota's Next GovernorGovernorDFL
Barr, Regina Regina for HouseHouse52BRPM
Barrett, Robert (Bob), C Campaign for Bob BarrettHouse32BRPM
Barringer, Cody Cody Barringer for RepresentativeHouse 7BRPM
Barsness, Dennis Committee to elect Dennis BarsnessHouse 5BGPM
Bartusek, Mark John Mark Bartusek for SenateSenate20RPM
Bass, George Nyakasi Bass (George) For House Campaign CommitteeHouse 1ADFL
Bauman, Gina Gina Bauman for SenateSenate41RPM
Bayley, Lisa Pritchard Committee to Elect Lisa BayleyHouse21ADFL
Beard, Samuel (Sam) Sam BeardHouse35BDFL
Becker, Christopher Chris Becker Election CommitteeHouse52BDFL
Becker-Finn, Jamie Becker-Finn (Jamie) for 42BHouse42BDFL
Belflower, Christopher Campaign for Chris BelflowerSenate43IPMN
Bennett, Peggy Bennett (Peggy) for MN House 27AHouse27ARPM
Benson, Michelle, R Benson (Michelle) for SenateSenate31RPM
Bergeron, Matthew Bergeron (Matthew) for HouseHouse64BDFL
Bergeson, Eric Friends of Eric BergesonHouse 1BDFL
Bergstrom, Donna Bergstrom (Donna) Volunteer CommitteeSenate 7RPM
Bernardy, Connie Connie Bernardy Volunteer Team (House)House41ADFL
Bernardy, Connie Connie Bernardy Volunteer TeamSenate41DFL
Best, Adam Best (Adam) for MinnesotaHouse38BDFL
Biros, Tim Committee to Elect Tim BirosSenate34IPMN
Bliss, Matt Vote Bliss (Matt) 2016House 5ARPM
Blum, Joseph (Joe), M Blum (Joe) Volunteer CommitteeHouse52ARPM
Bly, David, H David Bly Committee 20BHouse20BDFL
Bonoff, Terri Terri Bonoff for State SenateSenate44DFL
Bovitz, Jennifer Santoro Bovitz (Jennifer) for Judge Volunteer CommitteeDistrict Court10- 3N/A
Bowles, Polly Peterson People for Polly (Bowles)House49ARPM
Boyd, David Anthony Office to elect David A BoydHouse59ADFL
Bragg, Kyle Kyle Bragg for HouseHouse63ARPM
Brenden, Craig, A Brenden (Craig) for Representative CommitteeHouse24ADFL
Britton, Audrey Friends of Audrey BrittonHouse44ADFL
Brown, Andrew Friends of Andrew BrownHouse64ARPM
Brown, Chilah Brown (Chilah) for SenateSenate15DFL
Bruins, Roxana Roxana Bruins for SenateSenate45RPM
Buckvold, Anne Anne Buckvold for HouseHouse13ADFL
Burkart, Kevin Elect Burkart (Kevin)House55BDFL
Burke, Susan, N Committee to Elect Susan BurkeDistrict Court 4-18N/A
Busch, Kathy Citizens to Elect Kathy BuschSenate55DFL

Back to Index

C
Candidate Committee Name Office Sought District Party
Calvert, Deborah (Deb) Deb Calvert for State SenateSenate44DFL
Cardinal, Robert (Bob), J Elect Bob Cardinal CampaignHouse43ARPM
Carlson, James, A Friends for Jim CarlsonSenate51DFL
Carlson, Lyndon, R Lyndon R Carlson Campaign CommitteeHouse45ADFL
Carnahan, Jennifer Carnahan (Jennifer) for SenateSenate59RPM
Carney Jr, Bob (Bob) Carney for GovernorGovernorRPM
Cashman, Beverly, J Cashman (Beverly) for RepresentativeHouse24ADFL
Chamberlain, Roger, C Chamberlain (Roger) for SD 38Senate38RPM
Chamberlin, Christopher William Chamberlin (Christopher) for Minnesota GovernorGovernorRPM
Champion, Bobby Joe Committee to Elect Bobby Joe ChampionSenate59DFL
Christensen, Drew (Andrew) Christensen (Drew) for MinnesotaHouse56ARPM
Christiansen, Jared Gary Jared Christiansen for MN HouseHouse56ADFL
Chutich, Margaret Citizens for Judge Chutich (Margaret)Court of Appeals12N/A
Claflin, Warren Neighbors for ClaflinHouse54ADFL
Clark, Karen Karen Clark Election CommitteeHouse62ADFL
Clark, Tarryl Tarryl Clark for SenateSenate14DFL
Clausen, Gregory David Clausen (Gregory) for SenateSenate57DFL
Cohen, Richard, J Cohen (Richard) Volunteer CommitteeSenate64DFL
Coleman, Christopher, B Coleman (Christopher) for GovernorGovernorDFL
Coleman, Jake Friends of Jake ColemanSenate47RPM
Connelly, James (Jim), D Connelly (Jim) for State RepHouse20ADFL
Conroy, Lois Lois Conroy for JudgeDistrict Court 4-44N/A
Considine, Jack (John) Considine (Jack) Campaign CommitteeHouse19BDFL
Cornish, Anthony (Tony), J Cornish (Tony) for State RepresentativeHouse23BRPM
Courrier, Robin, D Courrier (Robin) for House of RepresentativesHouse19ADFL
Cragg, Daniel Daniel Cragg for Dist Ct Judge Elec. CmteDistrict Court 4-43N/A
Craig, Dave Dave Craig for MN HouseHouse34ADFL
Crusing, Frank, W Friends of (Frank) Crusing for MN State RepresentativeHouse55BRPM
Cummins, Michael Cummins (Michael) for SenateSenate11RPM
Cwodzinski, Steve Steve Cwodzinski for State SenateSenate48DFL

Back to Index

D
Candidate Committee Name Office Sought District Party
Dahle, Kevin, L Kevin Dahle for SenateSenate20DFL
Dailey, Willa Willa Dailey for SenateSenate19RPM
Daley, Theodore (Ted), J Daley (Ted) for Senate CommitteeSenate51RPM
Daudt, Kurt Daudt (Kurt) Volunteer CommitteeHouse31ARPM
Davern, Patrick Davern (Patrick) Volunteer CommitteeSenate38DFL
Davids, Gregory, M People for (Gregory) Davids CommitteeHouse28BRPM
Davis, Leslie Leslie Davis for GovernorGovernorOther
Davnie, Jim Neighbors for Jim DavnieHouse63ADFL
Dawson, Amy Committee to Elect Amy DawsonDistrict Court 4-61N/A
Dawson, Monica Monica Dawson 4 SenateSenate33DFL
Dayton, Mark, B Mark Dayton for a Better MinnesotaGovernorDFL
Dean, Matthew Friends of Matt DeanHouse38BRPM
Dehen, John, P John Dehen for JudgeDistrict Court10-27N/A
Dehn, Raymond Committee to elect Raymond DehnHouse59BDFL
DeKruif, Alan, D Al DeKruif for Senate 25Senate25RPM
DeNucci, Benjamin (Ben), J Ben DeNucci for MN HouseHouse 6ADFL
Dettmer, Bob, P Dettmer (Bob) Volunteer CommitteeHouse39ARPM
Dibble, D Scott Volunteers for (Scott) DibbleSenate61DFL
Diesslin, Elise Diesslin (Elise) for 21BHouse21BDFL
Doll, John, P Committee for John DollSenate40DFL
Dorholt, Zachary (Zach) Friends for Zach (Dorholt)House14BDFL
Draheim, Rich Draheim (Rich) for SenateSenate20RPM
Drazkowski, Steven, J Drazkowski (Steve) Volunteer CommitteeHouse21BRPM
Driessen, Laurie Laurie Driessen For HouseHouse16ADFL
Dudley, Michael, J Dudley (Michael) for State SenateSenate20RPM
Duff, Alan Duff (Alan) 4 HouseHouse31ARPM
Dziedzic, Kari (Karen) Kari Dziedzic for State SenateSenate60DFL

Back to Index

E
Candidate Committee Name Office Sought District Party
Eaton, Chris Eaton (Chris) for SenateSenate40DFL
Eder, Dorian Volunteers for Dorian EderHouse59ADFL
Eichorn, Justin Eichorn (Justin) for MN House Campaign CommitteeHouse 5BRPM
Eichorn, Justin Eichorn (Justin) for MN Senate Campaign CommitteeSenate 5RPM
Eken, Kent Eken (Kent) for State Senate District 4Senate 4DFL
Ellingboe, Brenden Ellingboe (Brenden) for HouseHouse30ADFL
Englund, Ricky Ricky's (Englund) Run for the SenateSenate31DFL
Erhardt, Ronnie (Ron), P Ron Erhardt Volunteer CommitteeHouse49ADFL
Erickson, Sondra Committee for (Sondra) EricksonHouse15ARPM

Back to Index

F
Candidate Committee Name Office Sought District Party
Falk, Andrew, J Andrew Falk for State RepresentativeHouse17ADFL
Fenton, Kelly, A Fenton (Kelly) for HouseHouse53BRPM
Fernandez, Margaret Margaret (Fernandez) for HouseHouse30BDFL
Fietek, Jefferson Vote Jefferson (Fietek)House36ADFL
Fischbach, Michelle Friends of (Michelle) FischbachSenate13RPM
Fischer, Peter, M Fischer (Peter) for RepresentativeHouse43ADFL
Flaherty, James (Jim), F Jim Flaherty For 20BHouse20BRPM
Fogarty, Kevin Fogarty (Kevin) for MN HouseHouse38ADFL
Fontaine, Kip O'dean Fontaine (Kip O'dean) for SenateSenate 1DFL
Franke, Keith, J Citizens for Franke (Keith)House54ARPM
Franson, Mary, D Team Franson (Mary Franson)House 8BRPM
Franzen, Melisa Lopez Melisa Franzen for SenateSenate49DFL
Freeman, Matt Matt Freeman for HouseHouse64BDFL
Fremling, Wade, K Committee to Elect Wade Fremling House 3BHouse 3BRPM
Frentz, Nick Andrew Frentz (Nick Andrew) for MN SenateSenate19DFL
Freundschuh, Michael (Mike), J Freundschuh (Michael) for SenateSenate58RPM

Back to Index

G
Candidate Committee Name Office Sought District Party
Gammel, Paul Friends of Paul GammelHouse32ADFL
Gardner, Sharla Sharla Gardner for State SenateSenate 7DFL
Garofalo, Patrick Garofalo (Patrick) Volunteer CommitteeHouse58BRPM
Gazelka, Paul Gazelka (Paul) Volunteer CommitteeSenate 9RPM
Gerten, Brad Brad Gerten for MN HouseHouse51ARPM
Gilbert, Randy Gilbert (Randy) for AuditorState AuditorRPM
Gildea, Lorie, S Minnesotans for Chief Justice GildeaSupreme CourtN/A
Gillespie, Alberder Alberder (Gillespie) for MinnesotaHouse53BDFL
Giordana, Monique Giordana (Monique) Volunteer CommitteeHouse65ARPM
Goggin, Michael, P Goggin (Michael) for SenateSenate21RPM
Green, Steve Committee to Elect Steve GreenHouse 2BRPM
Greene, Marion, C Volunteers for Marion GreeneHouse61ADFL
Griffin, Michael Grassroots for Griffin (Michael)House59BDFL
Grossell, Matthew (Matt), J Matt Grossell for MN HouseHouse 2ARPM
Grossenburg, Austin Austin GrossenburgHouse16BDFL
Gruenhagen, Glenn, H Gruenhagen (Glenn) for State RepHouse18BRPM
Gunderson, Heidi Ann Committee to Elect Heidi Gunderson for HouseHouse42BRPM

Back to Index

H
Candidate Committee Name Office Sought District Party
Haakenson, Cecilia (Ceci) Ceci (Haakenson) for House 55BHouse55BDFL
Hackbarth, Thomas, M (Tom) Hackbarth Volunteer CommitteeHouse31BRPM
Hagerty, Brian, C Brian Hagerty for JudgeDistrict Court 4-43N/A
Hahn, Edwin Dale Hahn (Edwin) for SenateSenate 1RPM
Hahn, Lynae Friends of Lynae (Hahn)House28ARPM
Hakanson, Sten Sten (Hakanson) for MN SenateSenate39DFL
Hakanson, Sten Sten Hakanson For HouseHouse52BDFL
Haley, Barbara Ann May Haley (Barbara Ann May) for HouseHouse21ARPM
Hall, Dan, D Dan Hall Volunteer CommitteeSenate56RPM
Halverson, Laurie, L Halverson (Laurie) for HouseHouse51BDFL
Hamilton, Rod Volunteers for Rod HamiltonHouse22BRPM
Hamlin, Sarah, L Sarah (Hamlin) for HouseHouse30ADFL
Hammond, Pat Pat Hammond for Minnesota HouseHouse51BRPM
Hancock, David Citizens for Dave HancockHouse 2ARPM
Hann, David David Hann for State SenateSenate48RPM
Hansen, Richard (Rick), J People for (Rick) HansenHouse52ADFL
Hanson, Christopher (Chris) Chris Hanson for 20AHouse20ADFL
Harding, Tom Harding4Senate (Tom Harding)Senate44DFL
Haseman, Joshua Haseman (Joshua) For HouseHouse23BDFL
Hassan, Hassan, K Ranal Abdikader (Hassan K Hassan)House60BGPM
Hausman, Alice Hausman (Alice) Volunteer CommitteeHouse66ADFL
Havlick, Jennifer, L Havlick (Jennifer) for SenateSenate 3RPM
Hawj, Foung Foung (Hawj) for Senate 67Senate67DFL
Hayden, Jeffrey (Jeff) Jeff Hayden for SenateSenate62DFL
Heinks, Tom Tom Heinks for State HouseHouse15ARPM
Heintzeman, Joshua Committee to Elect Josh HeintzemanHouse10ARPM
Helland, Robert (Bob) Bob Helland for MN Secretary of StateSecretary of StateIPMN
Hendrikson, Kay, C Hendrikson (Kay) for HouseHouse53BDFL
Hernandez, Mary Mary (Hernandez) for MinnesotaHouse55ADFL
Hertaus, Jerome Allan (Jerry) Hertaus (Jerome) for House Seat 33AHouse33ARPM
Hill, Tori Tori Hill for HouseHouse48BDFL
Hilstrom, Debra Hilstrom (Debra) for Secretary of StateSecretary of StateDFL
Hilstrom, Debra, J Debra Hilstrom Volunteer CommitteeHouse40BDFL
Hoffman, John Committee to Elect John HoffmanSenate36DFL
Holl, C J Holl (CJ) for MN RepresentativeHouse 8ADFL
Holmstadt, Leilani Leilani Holmstadt for MN SenateSenate54RPM
Hoppe, Joe Joe Hoppe Volunteer CommitteeHouse47BRPM
Horan, Riley Riley Horan for State RepresentativeHouse64ARPM
Hornstein, Frank Hornstein (Frank) Volunteer CommitteeHouse61ADFL
Hortman, Melissa, A Melissa Hortman Campaign CommitteeHouse36BDFL
Hosch, Lawrence, J (Larry) Hosch for 14B HouseHouse14BDFL
Housley, Karin Housley (Karin) For SenateSenate39RPM
Howe, Jeffrey, R Howe (Jeffrey) for HouseHouse13ARPM
Howe, John, S Howe (John) for SenateSenate21RPM
Howe, John, S Howe (John) Volunteer CommitteeSecretary of StateRPM
Howe-Pullis, Joan Committee to Elect Joan Howe-Pullis (Senate)Senate48DFL
Hudson, Natalie, E Citizens for Justice Natalie HudsonSupreme Court 6N/A
Huffman, Alexander Charles Huffman (Alexander) for SenateSenate35RPM
Huizenga, Donald Don Huizenga for State SenateSenate35RPM
Humphrey, Robert Humphrey (Robert) for SenateSenate67DFL
Huntley, Zac Huntley (Zac) for MN HouseHouse23ADFL
Huot, John Duffy Huot for HouseHouse57BDFL
Hutchison, Jason Hutchison (Jason) for Judge CommitteeDistrict Court 4-43N/A

Back to Index

I
Candidate Committee Name Office Sought District Party
Idso, Jordan Jordan Idso for House 4AHouse 4ARPM
Inz, Nelson Committee to Elect Nelson InzHouse61BDFL
Isaacson, Jason (Ike) Isaacson (Jason) for SD 42Senate42DFL
Isakson, Adam Isakson (Adam) for HouseHouse19BRPM

Back to Index

J
Candidate Committee Name Office Sought District Party
Jasinski, John, R Jasinski (John) for Senate CommitteeSenate24RPM
Jensen, Emily Emily Jensen for HouseHouse13ADFL
Jensen, Vicki Vicki Jensen for SenateSenate24DFL
Jessup, Randy Randy Jessup Volunteer CommitteeHouse42ARPM
Jimenez-Hopper, Ali Ali Jimenez-Hopper for State RepHouse57ARPM
Johnson, Alice, M Alice Johnson for SenateSenate37DFL
Johnson, Brian, L Johnson (Brian) for State HouseHouse32ARPM
Johnson, Jeff, R Johnson (Jeff) for GovernorGovernorRPM
Johnson, Mark Timothy Mark Johnson for MN SenateSenate 1RPM
Johnson, Sheldon Volunteers for (Sheldon) JohnsonHouse67BDFL
Jones, Thomas, E Committee to elect Tom JonesHouse11BDFL
Juhnke, Alan, R Citizens to Elect Al JuhnkeHouse13BDFL
Jurgens, Tony Jurgens (Tony) Volunteer CommitteeHouse54BRPM

Back to Index

K
Candidate Committee Name Office Sought District Party
Kafut-Hagen, Cynthia Cynthia (Kafut-Hagen) for 5bHouse 5BIPMN
Kahn, Phyllis Volunteers for Phyllis KahnHouse60BDFL
Kanne, James Yes! We! Kanne! (James Kanne) Senate 16Senate16DFL
Kanne, James Kanne (James) for House 16BHouse16BDFL
Kantrud, (Hugh) Alan Committee to Elect Alan KantrudHouse39BDFL
Kasel, Kevin Kasel (Kevin) for HouseHouse30BRPM
Keenan, Tyler, D Keenan (Tyler) for HouseHouse49BRPM
Kelliher, Margaret Anderson Margaret (Kelliher) for GovernorGovernorDFL
Kelly, Timothy, J Kelly (Tim) for HouseHouse21ARPM
Kent, Susan Susan Kent for SenateSenate53DFL
Kiel, Debra (Deb), L Citizens for Deb KielHouse 1BRPM
Kiffmeyer, Mary Kiffmeyer (Mary) for Senate CommitteeSenate30RPM
Kilburn, Steve Steve Kilburn for HouseHouse29BDFL
Kimball, Harold (Hal) Hal Kimball for State SenateSenate18DFL
King, Pamela A W Citizens to keep Judge Pamela King for District CourtDistrict Court 3- 9N/A
Kittelson, Roger Roger Kittelson for 63BHouse63BDFL
Kittok, Janice Holter Janice Kittok for SenateSenate29DFL
Klabunde, Bryan, A Klabunde (Bryan) for MN HouseHouse 2BDFL
Klein, Matthew, D Matt Klein for SenateSenate52DFL
Klevorn, Virginia (Ginny) Ginny Klevorn for RepresentativeHouse44ADFL
Knoblach, Jim Knoblach (Jim) Volunteer CommtteeHouse14BRPM
Koenen, Lyle, J (Lyle) Koenen Volunteer CommitteeHouse20BDFL
Koenen, Lyle, J Koenen (Lyle) Senate CampaignSenate17DFL
Kowalski, Matthew Kowalski (Matthew) for Minnesota HouseHouse54ARPM
Koznick, Jon Jon Koznick for HouseHouse58ARPM
Kresha, Ronald Campaign for Ron Kresha (House)House 9BRPM
Kunesh-Podein, Mary Mary KP (Kunesh-Podein) for HouseHouse41BDFL
Kuster, Byron, E Byron Kuster for MN HouseHouse11ADFL

Back to Index

L
Candidate Committee Name Office Sought District Party
LaCroix, P J LaCroix (PJ) for MN SenateSenate30DFL
LaDuke, Jared Jared LaDuke MN House 4B CommitteeHouse 4BRPM
Laine, Carolyn Carolyn Laine for SenateSenate41DFL
Lake, Barbara Ann (Barb) Barb Lake for Senate District 23Senate23DFL
Lake, Victor Victor Lake for SenateSenate51RPM
Lamas, Carolina, A Committee to Retain Judge LamasDistrict Court 4-37N/A
Lang, Andrew, R Lang (Andrew) for Senate 17Senate17RPM
Larson, Scott Larson (Scott) 4 MN Senate 64Senate64Other
Latz, Ronald, S Latz (Ronald) for Senate Volunteer CommitteeSenate46DFL
Lee, Donald (Don), G Don Lee for Minnesota HouseHouse52BRPM
Lee, Fue Neighbors for Fue LeeHouse59ADFL
Leidiger, Ernie Citizens for Ernie LeidigerHouse47ARPM
Leiter, Claire Claire (Leiter) for HouseHouse62ARPM
Lesch, John John Lesch for State RepresentativeHouse66BDFL
Lestrud, Kent Kent Lestrud for HouseHouse15ADFL
Lieberman, Richard Richard Lieberman Campaign CommitteeHouse45ARPM
Liebling, Tina Liebling (Tina) for State HouseHouse26ADFL
Lien, Benjamin Lien (Benjamin) for Minnesota 4AHouse 4ADFL
Lillehaug, David, L Citizens for Justice LillehaugSupreme Court 3N/A
Lillie, Leon Michael Leon Lillie for HouseHouse43BDFL
Lillie, Ted Lillie (Ted) for SenateSenate53RPM
Lillis, John Lillis (John) for MN Dist 23Senate23DFL
Limmer, Warren Limmer (Warren) for Senate CommitteeSenate34RPM
Line, Michael, J Vote 4 Line (Michael Line)House11ARPM
Litts, Meg, E Meg Litts for House 9AHouse 9ADFL
Loeffler, Diane Loeffler (Diane) for the LegislatureHouse60ADFL
Loon, Jenifer, W Loon (Jenifer) Volunteer CommitteeHouse48BRPM
Loonan, Robert (Bob), J Vote for Loonan (Robert)House55ARPM
Loud, Jerald (Jerry) Vote Jerry LoudHouse 2ADFL
Lourey, Anthony Tony Lourey for SenateSenate11DFL
Lucero, Eric Friends of Eric LuceroHouse30BRPM
Lynch, Ann (Ann) Lynch for SenateSenate30DFL

Back to Index

M
Candidate Committee Name Office Sought District Party
Mack, Tara Friends of Tara MackHouse57ARPM
Mahlstedt, Dean Mahlstedt (Dean) for SenateSenate18RPM
Mahoney, Timothy, C Mahoney (Tim) for HouseHouse67ADFL
Manthey, Timothy, O Timothy O Manthey for HouseHouse46ARPM
Mariani, Carlos Neighbors for (Carlos) Mariani CommitteeHouse65BDFL
Marquart, Paul Marquart (Paul) Volunteer CommitteeHouse 4BDFL
Martin, Margaret, E Margaret (Martin) for MN House 59BHouse59BRPM
Marty, John Minnesotans for (John) MartyGovernorDFL
Marty, John, J Senator (John) Marty Volunteer CommitteeSenate66DFL
Marvin, Mali Mali Marvin for HouseHouse40BRPM
Marvin, Robert Marvin (Robert) for SenateSenate40RPM
Masin, Sandra, A Masin (Sandra) Campaign CommitteeHouse51ADFL
Matasich, Matt Matasich (Matt) for HouseHouse 6BRPM
Mathews, Andrew Andrew (Mathews) for SenateSenate15RPM
Matthews, Edward (Ed), T Ed Matthews for Ramsey County JudgeDistrict Court 2-16N/A
Mazorol, Patrick (Pat), A Pat Mazorol Volunteer CommitteeHouse41BRPM
Mazzotta, Gary, J Gary Mazzotta for Minnesota CommitteeHouse59BRPM
McDonald, Joseph (Joe) Joe McDonald for State RepHouse29ARPM
McLeod, David, F David McLeod for Judge Election CommitteeDistrict Court 3-17N/A
Meier, Patti Meier (Patti) for HouseHouse44BRPM
Metsa, Jason, I Metsa (Jason) for HouseHouse 6BDFL
Metzen, James, P Metzen (James) Re-election CommitteeSenate52DFL
Meyer, Christopher John Meyer (Christopher John) for MinnesotaSenate60DFL
Miller, Jeremy Friends for (Jeremy) MillerSenate28RPM
Miller, Tim, A Citizens for Tim MillerHouse17ARPM
Misukanis, Mark Mark Misukanis for SenateSenate52RPM
Moline, Janet Janet Moline for SenateSenate24RPM
Montemayor, Jane Citizens for Jane (Montemayor)House47BDFL
Moore, Michael (Mike) Committee to Elect Mike MooreHouse 1BDFL
Mosel, Darrel, H Darrel Mosel Volunteer CommitteeHouse18BDFL
Moser, Dennis, L Campaign to Elect Dennis MoserSenate 2RPM
Mullery, Joe Mullery (Joe) Volunteer CommitteeHouse59ADFL
Murphy, Erin Neighbors for (Erin) MurphyHouse64ADFL
Murphy, Erin Murphy (Erin) for MinnesotaGovernorDFL
Murphy, Mary, C Mary Murphy Volunteer CommitteeHouse 3BDFL
Myhra, Pam Pam Myhra For HouseHouse56ARPM

Back to Index

N
Candidate Committee Name Office Sought District Party
Nash, Jim Jim Nash for MinnesotaHouse47ARPM
Nelson, Carla, J Nelson (Carla) for SenateSenate26RPM
Nelson, Michael, V Mike Nelson Volunteer CommitteeHouse40ADFL
Neuman, Holly Holly (Neuman) for HouseHouse30ADFL
Newberger, Jim, W Jim Newberger for HD15BHouse15BRPM
Newcomer, Kristine KrisNewcomer for MN HouseHouse48ARPM
Newman, Scott, J Scott Newman for Senate CommitteeSenate18RPM
Newton, Jerry Jerry Newton CommitteeSenate37DFL
Newville, Jessica Newville (Jessica) for MN HouseHouse59ARPM
Nicollet, Hannah, P Hannah Nicollet for GovernorGovernorIPMN
Nienow, Sean Nienow (Sean) Volunteer CommitteeSenate32RPM
Nolan, Anne, C Nolan (Anne) Campaign CommitteeHouse14ADFL
Noor, Mohamud Noor (Mohamud) for HouseHouse60BDFL
Norman, Dustin, R Friends of Dustin R NormanHouse49ADFL
Nystrom, Quinn Quinn Nystrom for MinnesotaHouse10ADFL

Back to Index

O
Candidate Committee Name Office Sought District Party
O'Driscoll, Tim O'Driscoll (Tim) for HouseHouse13BRPM
Olson, Elizabeth (Liz) Liz (Olson) for DuluthHouse 7BDFL
Olson, Mark, D Olson (Mark) Volunteer CommitteeHouse30ARPM
Olson, Shawn Your Friend Shawn OlsonSenate 8DFL
Omar, Ilhan Neighbors For Ilhan (Omar)House60BDFL
O'Neill, Marion Olivia O'Neill (Marion) For HouseHouse29BRPM
Ortman, Julianne, E Ortman (Julianne) for Senate CommitteeSenate47RPM
Ostby, Elena, L Committee to Elect Judge Elena L OstbyDistrict Court 2-28N/A

Back to Index

P
Candidate Committee Name Office Sought District Party
Palmer, Laura Elect Laura PalmerHouse41BRPM
Pappas, Sandra, L Sandra Pappas for SenateSenate65DFL
Pariseau, Gregory (Greg), M Pariseau (Greg) for State HouseHouse38BDFL
Parker, Kevin Committee to Elect Kevin Parker to House of Rep.House36ADFL
Paulson, Elizabeth (Lizz) Friends 4 Lizz PaulsonHouse66BRPM
Pearson, Andrew Robert Keep Judge Pearson (Andrew) CommitteeDistrict Court 7-11N/A
Pederson, John Pederson (John) For SenateSenate14RPM
Peichel, Rebecca, L Rebecca Peichel for HouseHouse23ARPM
Peppin, Joyce Peppin (Joyce) Volunteer CommitteeHouse34ARPM
Perovich, Peter Peter (Perovich) for HouseHouse35ADFL
Petersburg, John Petersburg (John) Campaign CommitteeHouse24ARPM
Peterson, Jennifer (Jen), E Jen Peterson House CommitteeHouse54ADFL
Peterson, Roz Elect Roz Peterson CommitteeHouse56BRPM
Petricka, Mark (Danny) Friends of Danny (Mark) PetrickaSenate20RPM
Pexsa, Bert Citizens for Bert PexsaHouse 8BIPMN
Pfliger, Jesse Think Government Differently (Jesse Pfliger)Senate45RPM
Phillips, Cortney Friends of Cortney (Phillips)House29ADFL
Pieper, Jon Pieper (Jon) for SenateSenate28DFL
Pierson, Nels, T III Nels (Pierson III) for HouseHouse26BRPM
Pike, Camden, J Camden (Pike) For HouseHouse41BRPM
Podgorski, Todd Todd Podgorski for State SenateSenate52DFL
Port, Lindsey Volunteers for Lindsey PortHouse56BDFL
Poston, John, M Vote John Poston Volunteer CommitteeHouse 9ARPM
Povolny, Steven Thomas Steve Povolny for SenateSenate52RPM
Pratt, Eric Eric Pratt for Minnesota (Senate)Senate55RPM
Pryor, Laurie Laurie Pryor for State HouseHouse48ADFL
Pugh, Cynthia (Cindy), L Cindy (Pugh) for MinnesotaHouse33BRPM
Pugh, Sherrie Sherrie Pugh 4 SenateSenate33DFL
Putnam, Aric Friends for Aric (Putnam)House14ADFL

Back to Index

Q
Candidate Committee Name Office Sought District Party
Quam, Duane, R Jr Quam (Duane) for House CommitteeHouse25ARPM

Back to Index

R
Candidate Committee Name Office Sought District Party
Ramirez, Maureen Vote Maureen RamirezSenate52DFL
Rarick, Jason Jason Rarick for MN House 11BHouse11BRPM
Reardon, Tim Friends of Tim (Reardon) for MN HouseHouse46ADFL
Reed, Chris Committee to Elect Chris ReedHouse 5BRPM
Reinert, Roger, J Roger (Reinert) for Duluth Volunteer CommitteeSenate 7DFL
Relph, Jerry, O Relph (Jerry) for MN SenateSenate14RPM
Rest, Ann, H Ann Rest for Senate CommitteeSenate45DFL
Reyes, Peter, M Jr Citizens for Judge Reyes (Peter)Court of Appeals16N/A
Richards, Jim Jim Richards for HouseHouse40BDFL
Ritts, Chris Committee to Elect Chris RittsDistrict Court 4-45N/A
Robling, Claire Citizens for Claire RoblingSenate35RPM
Rohloff, Jessica Rohloff (Jessica) Election CommitteeHouse17BDFL
Rolstad, Valerie Valerierolstad4houseHouse41ADFL
Rosenblatt, Brian Rosenblatt (Brian) for 61AHouse61ARPM
Rosenthal, Paul Citizens for (Paul) RosenthalHouse49BDFL
Roulet, Chuck Roulet (Chuck) Volunteer CommitteeHouse32BRPM
Runbeck, Linda, C Citizens for Runbeck (Linda)House38ARPM
Ruud, Carrie Carrie Ruud for SenateSenate10RPM
Rymer, Maxwell (Max) Max (Rymer) for HouseHouse49BRPM

Back to Index

S
Candidate Committee Name Office Sought District Party
Samuel, Mathias (Matt), W Matt Samuel for EdinaHouse49ADFL
Sanders, Timothy (Tim), A Tim Sanders Volunteer CommitteeHouse37BRPM
Sandstede, Julie Julie Sandstede For MN House Volunteer CommitteeHouse 6ADFL
Sanford, Brad Brad Sanford for State SenateSenate37RPM
Satnan, Gary Gary Satnan 4 Minnesota HouseHouse50AIPMN
Sauser, Melissa Sauser (Melissa) for SenateSenate58RPM
Savick, Shannon Committee to elect Shannon SavickHouse27ADFL
Saxhaug, Tom Saxhaug (Tom) for State Senate CommitteeSenate 5DFL
Scapanski, Karla Friends for Karla (Scapanski)House15BDFL
Schafer, Shelly Friends of Shelly SchaferHouse53BDFL
Schiroo, Steve Steven Schiroo for MN House 18AHouse18ADFL
Schiroo, Steven Steven Schiroo Campaign Committee (Senate)Senate18DFL
Schminke, Dennis, R Schminke (Dennis) for MN House 27BHouse27BRPM
Schmit, Matt, P Schmit (Matt) for SenateSenate21DFL
Schoen, Dan Dan Schoen for SenateSenate54DFL
Scofield, Paul, D Scofield (Paul) For SenateSenate46RPM
Scott, Peggy Sue Scott (Peggy Sue) for Minnesota HouseHouse35BRPM
Seifert, Marty Seifert (Marty) for GovernorGovernorRPM
Selcer, Yvonne, M Committee to Elect Yvonne SelcerHouse48ADFL
Shapiro, Mary, M Shapiro for HouseHouse48ARPM
Sheran, Kathleen Sheran (Kathleen) for State SenateSenate19DFL
Sherlock, Ben Committee to Elect Ben SherlockHouse48BDFL
Shimek, Sharon, G (Sharon) Shimek for House BHouse30BDFL
Sieling, Jay, ND Sieling (Jay) for State HouseHouse 8BDFL
Silvers, Travis Travis Silvers for MN House District 7BHouse 7BRPM
Simmonds, Dustin Simmonds (Dustin) for Minnesota Volunteer CommitteeHouse 9BDFL
Simon, Steve Simon (Steve) for Secretary of StateSecretary of StateDFL
Simonson, Erik Simonson (Erik) for SenateSenate 7DFL
Sina, Candice (Candy), M Candy Sina for SenateSenate42RPM
Singleton, David, A David A Singleton Elect Secretary of StateSecretary of StateIPMN
Slaten, Donald (Don) Committee to Elect Don SlatenHouse54BDFL
Slavik, Kelly Kelli Slavik for Senate CommitteeSenate44RPM
Slyter, Diana Friends of Diana SlyterHouse22ADFL
Smith, Dennis, J Dennis Smith for State HouseHouse34BRPM
Sobieski, David Committee to Elect David SobieskiHouse 2BDFL
Solo, Leah Solo (Leah) for State SenateSenate44DFL
Sparrow, Captain Jack Captain Jack Sparrow Campaign CommitteeSenate62DFL
Spears, Kim, W Spears (Kim) for House SupportersHouse19ARPM
Stenglein, Tiffany, E Stenglein (Tiffany) for MinnesotaSenate10DFL
Stensrud, Kirk, D Friends For Kirk StensrudHouse48ARPM
Sterner, Phillip, M Sterner (Phillip) for SenateSenate56DFL
Stolarzyk, Chris Committee to Elect Chris Stolarzyk for State RepresentativeHouse37ARPM
Stout, Stacey Stout (Stacey) Volunteer CommitteeHouse43ARPM
Stras, David, R Citizens for Justice David StrasSupreme Court 4N/A
Stumpf, LeRoy Senator (LeRoy) Stumpf Reelection CommitteeSenate 1DFL
Sturino, Carmaine Volunteers for Judge SturinoDistrict Court 3-16N/A
Sullivan, Bridget Ann Bridget Sullivan for JudgeDistrict Court 4-43N/A
Sundin, Mike Sundin (Mike) Volunteer CommitteeHouse11ADFL
Surman, Daniel Volunteers for Surman (Daniel)House64BRPM
Swanson, Lori Swanson (Lori) for Attorney GeneralAttorney GeneralDFL
Swarm, Harley (Harley) Swarm for GovernorGovernorOther
Swedzinski, Christopher, T Swedzinski (Christopher) for HouseHouse16ARPM

Back to Index

T
Candidate Committee Name Office Sought District Party
Taylor, Anne Anne Taylor for State RepHouse46ARPM
Theis, Tama, L Tama Theis for Minnesota HouseHouse14ARPM
Thissen, Paul (Paul) Thissen 2010 CommitteeGovernorDFL
Thissen, Paul, C Thissen (Paul) Volunteer CommitteeHouse61BDFL
Thompson, David, A Thompson (David A) for Governor CommitteeGovernorRPM
Thompson, Lisa Lisa Thompson for MN HouseHouse67BRPM
Thompson, Mike Mike Thompson for State RepresentativeHouse 6ADFL
Thorson, Mark Mark Thorson Campaign CommitteeHouse 4ADFL
Thul, David, J Citizens for (David) ThulHouse26ARPM
T'Kach, Mary Volunteers for Mary T'KachHouse52BDFL
Tomassoni, David, J Tomassoni (David) for State SenateSenate 6DFL
Tomczak, Skeeter Skeeter (Tomczak) for SenateSenate 6RPM
Trehus, Thomas Committee to Elect Thomas TrehusHouse28BDFL
Turner, Rashad Anthony Campaign to Elect Rashad TurnerHouse65ADFL
Turonie, Andrew (Andy) Andy Turonie for MN State HouseHouse53ARPM

Back to Index

U
Candidate Committee Name Office Sought District Party
Udvig, Sarah, R Committee to Elect Sarah UdvigHouse31ADFL
Uglem, Mark, W Mark W Uglem Candidate Volunteer CommitteeHouse36ARPM
Urdahl, Dean, L Urdahl (Dean) Volunteer CommitteeHouse18ARPM
Utke, Paul, J Paul Utke for MN SenateSenate 2RPM

Back to Index

V
Candidate Committee Name Office Sought District Party
Vagts, Marla Marla Vagts CampaignHouse58BDFL
Vazquez, Ruben Neighbors for Ruben (Vazquez)House41ADFL
Venhuizen, Paul Paul Venhuizen for MN House 11B CommitteeHouse11BDFL
Vickerman, Kevin, B (Kevin) Vickerman for SenateSenate22DFL
Vogel, Robert (Bob) Elect Vogel (Bob) CommitteeHouse20ARPM
Volkenant, Wesley Committee to Elect Wes VolkenantHouse35BDFL

Back to Index

W
Candidate Committee Name Office Sought District Party
Wagenius, Jean Jean Wagenius Volunteer CommitteeHouse63BDFL
Wagenius, Peter Volunteers for Peter WageniusSenate59DFL
Waggoner, Will Waggoner (Will) for HouseHouse26ARPM
Wahlgren, Sharna, A Sharna4us,Inc. (Sharna A Wahlgren)Senate53RPM
Walters, Terrence, M Citizens for Judge Terrence WaltersDistrict Court 3-17N/A
Ward, JoAnn Citizens for JoAnn WardHouse53ADFL
Ward, John Committee to Elect John WardHouse10ADFL
Warner, Laurie, J Laurie Warner for House 32BHouse32BDFL
Wazlawik, Ami Wazlawik (Ami) Volunteer CommitteeHouse38BDFL
Weikle, LeAnn LeAnn Weikle VolunteersHouse58ADFL
Weinerman, Jason Weinerman (Jason) for Minnesota SenateSenate 9DFL
Wells, Natasha (Tasha), M Friends of Tasha WellsHouse57ARPM
Wermerskirchen, Brian Brian Wermerskirchen for Minnesota HouseHouse20BRPM
West, Nolan West (Nolan) for MinnesotaHouse37BRPM
Westlin, Bonnie, S Bonnie Westlin for MN SenateSenate34DFL
Westrom, Torrey, N Westrom (Torrey) for Senate CommitteeSenate12RPM
Wetzker, Alma, J Alma (Wetzker) for HouseHouse45BRPM
Whelan, Abigail Whelan (Abigail) for HouseHouse35ARPM
White, Sean Committee to elect Sean WhiteHouse47ADFL
Whiteside, Thomas (Tom) Tom Whiteside for MN House District 6AHouse 6ADFL
Wiklund, Melissa Halvorson Melissa Halvorson Wiklund for Minnesota SenateSenate50DFL
Wilde, Amy Go Wilde (Amy) for State SenateSenate18DFL
Wilder, Anthony Anthony Wilder for HouseHouse37ARPM
Wills, Anna Christa Anna Wills for HouseHouse57BRPM
Winkler, Ryan Ryan Winkler for Attorney GeneralAttorney GeneralDFL
Winkler, Ryan, P Ryan Winkler Volunteer CommitteeHouse46ADFL
Winter, Ted Ted Winter Voluntary CommitteeHouse22ADFL
Witt, Susan, D Susan Witt for Minnesota HouseHouse37BDFL
Wolf, Pam, A Pam Wolf for SenateSenate37RPM
Wolf, Ryan Friends of Ryan WolfHouse20ADFL
Wolgamott, Daniel (Dan) Dan (Wolgamott) for SenateSenate14DFL
Woods, Laura Laura Woods for HouseHouse22ADFL
Workcuff, Rahn, V Rahn V Workcuff for GovernorGovernorIPMN
Wright, Chris Vote Wright (Chris Wright)GovernorGRP
Wright, Richard (Rich) Rich Wright for State SenateSenate26DFL

Back to Index

Y
Candidate Committee Name Office Sought District Party
Yarusso, Barbara (Barb) Barb Yarusso Volunteer CommitteeHouse42ADFL
Youakim, Cheryl Youakim (Cheryl) for State Representative CommitteeHouse46BDFL
Younk, David David Younk for House Volunteer CommitteeHouse58ADFL

Back to Index

Z
Candidate Committee Name Office Sought District Party
Zellers, Kurt Volunteers for Zellers (Kurt)House34BRPM
Zellers, Kurt Zellers (Kurt) for Governor Campaign CommitteeGovernorRPM
Zerwas, Nicholas Volunteers for Zerwas (Nicholas)House30ARPM
Zick, Robert (Bob), S Volunteers for Bob Zick House Dist 43BHouse43BRPM
Zick, Robert (Bob), S Bob Zick for State SenateSenate43RPM

Back to Index

Political Party Units that have not filed the 2016 Year End Report.
Political Committees and Political Funds that have not filed the 2016 Year End Report